Czy do postawienia hali namiotowej potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Wiemy już, że hale namiotowe to obiekty o bardzo szerokim spektrum zastosowania. Z roku na rok buduje się coraz więcej tego typu obiektów, które wykorzystywane są do różnych celów. Przede wszystkim są ciekawym rozwiązaniem na różnego rodzaju imprezy plenerowe np. na ślub i wesele w plenerze, ale także świetną alternatywą dla tradycyjnych hal magazynowych czy produkcyjnych.

Mogą być one używane zarówno sezonowo, jak i całorocznie, a ich modułowa budowa pozwala na wielokrotny montaż i demontaż oraz rozbudowę w dowolnym momencie. Nie stawiają również dużych wymagań jeżeli chodzi o podłoże, na którym mają być postawione w przeciwieństwie do innych rozwiązań. Bez względu na jaki okres stawiamy halę, uznaje się je jako obiekty tymczasowe.

Co to jest obiekt tymczasowy?

W dużym skrócie, obiekty tymczasowe – to obiekty, które nie są trwale związane z gruntem i przeznaczone do czasowego użytkowania. Obiekty, które przewidziane są do rozbiórki, wielokrotnego montażu, przenoszenia i demontażu.

Nie wiedzieć czemu panuje przekonanie, że hale namiotowe postrzegamy jako obiekty, których postawienie nie wymaga od nas żadnych formalności, oczywiście co jest błędem.

Budowa hali namiotowej a prawo budowlane

Ustawa Prawa Budowlanego z dnia 7 lipca 1994 r – art. 29 i 30 określa, które obiekty wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a które tylko zgłoszenie. Bez względu na ich przeznaczenie (np. jako namiot imprezowy, magazyn) czy rodzaj konstrukcji – w każdym przypadku o ich budowie należy powiadomić odpowiednią instytucję – w większych miastach należy udać się do Urzędu Miejskiego – Wydział Architektury i Budownictwa, w mniejszych miejscowościach i wsiach do Starostwa Powiatowego – odpowiedniego dla danego rejonu. Nie ma tutaj znaczenia, czy hale są kupione u producenta, czy skorzystaliśmy z usługi wynajmu hal namiotowych. Prawo Budowlane stawia jednak wymagania odnośnie okresu, na jaki chcemy postawić taką halę namiotową. 

 

Budowa hali namiotowej na okres nie dłuższy niż 180 dni – zgłoszenie budowy

Obiekty tymczasowe do których zaliczamy hale namiotowe, budowane na okres do 180 dni nie wymagają od nas uzyskania pozwolenia na budowę. W tym przypadku musimy udać się do Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego odpowiedniego do lokalizacji w celu wypełnienia i złożenia wniosku zgłoszenia budowy obiektu. Procedura ta jest znacznie bardziej uproszczona w porównaniu do uzyskania pozwolenia na budowę.

Oczywiście wniosek składa inwestor przedsięwzięcia, a nie firma np. od której korzystamy z usługi wynajmu hal namiotowych. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, Urząd lub Starostwo wyda oświadczenie o braku sprzeciwu lub jeżeli nie wyda takiego oświadczenia – po upływie 30 dni od dnia złożenia przez Ciebie wniosku, Twoje zgłoszenie automatycznie zostaje zaakceptowane. Prace związane z postawieniem hali należy zacząć po akceptacji zgłoszenia wniosku.

UWAGA!

Trzeba pamiętać o tym, że hala namiotowa nie może być trwale połączona z gruntem, w takim przypadku trzeba starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę nawet, jeżeli okres użytkowania byłby krótszy niż 180 dni.

Warto również zaznaczyć, że zgłoszenie budowy obiektu nie wymaga od nas zlecenia wykonania projektu przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia, jednak czasami są odstępstwa od tej reguły, dlatego warto się dopytać osobiście o szczegóły, np. jeżeli hala namiotowa ma być rozstawiona na terenie publicznym, to może być wymagane dołączenie mapki wraz z zaznaczeniem dokładnego miejsca, w którym ma stać.
Drugim złożonym przypadkiem jest budowa hali pod funkcję publiczną, np. wystawy, targi, eventy – tutaj może być już wymagane posiadanie opinii rzeczoznawcy p.poż., a nawet opinia sanepidu w sytuacji, gdy w hali będzie kontakt z żywnością.

Dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę i zgłoszeniu prac (7 dni wcześniej) można rozpocząć prace.

Wesele w ogrodzie w dużym namiocie weselnym

fot. www.rajt.pl – Wesele w ogrodzie w dużym namiocie.

fot. www.rajt.pl – Targi firmowe Inter Cars.

Budowa hali namiotowej na okres dłuższy niż 180 dni – pozwolenie na budowę

Chcąc postawić halę namiotową na okres dłuższy niż 180 dni – musimy starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę obiektu. W tym przypadku to również Ty jako inwestor musisz starać się o uzyskanie pozwolenia. Proces ten jest znacznie bardziej złożony niż zgłoszenie i z reguły wymaga zaangażowania osób posiadających odpowiednie uprawnienia budowlane.

Uzyskanie pozwolenia na budowę trwa zazwyczaj od 30-90 dni. Po jej uzyskaniu, decyzja powinna się uprawomocnić w przeciągu 14 dni. W tym przypadku również przed rozpoczęciem budowy hali namiotowej, należy zgłosić swoją gotowość co może również potrwać do 7 dni.

Wersja ta jest najczęściej stosowana przez osoby / firmy, które nie traktują hali namiotowej jako rozwiązanie tymczasowe, przejściowe tylko jako np. magazyny potrzebne na dłuższy okres czasu. Takie rozwiązanie jest dla inwestorów znacznie tańsze i szybsze niż postawienie stałych magazynów lub np. jako obiekty sportowe – ostatnio bardzo modne lodowiska, korty tenisowe, itp.

Zadaszenie lodowiska halami namiotowymi RAJT

źródło: http://www.rajt.pl
Zdjęcie i realizacja zadaszenia hale namiotowe RAJT – projekt „Zimowy Narodowy”,

Ludzie jeżdżący na łyżwach, na lodowisku

 

Złe praktyki

Są klienci, którzy chcąc ominąć całą procedurę uzyskania pozwolenia na budowę – stawiają halę „na zgłoszenie” i po upływie tych 180 dni przesuwają ją o dosłownie parę cm / metrów, aby móc niejako ominąć zapis w ustawie. Oczywiście takie praktyki nie są zgodne z Prawem Budowlanym, które mówi, że halę namiotową można ponownie zamontować, ale na innej działce dokonując przy tym oddzielnego zgłoszenia.

Raczej zalecamy unikanie takich praktyk. W sytuacji, gdy naprawdę zależy Ci na czasie, musisz niezwłocznie postawić halę namiotową i już wiesz, że okres 180 dni będzie dla Ciebie zbyt krótki – lepiej zrobić to w ten sposób, aby postawić halę na zgłoszenie i w trakcie tego okresu złożyć całą dokumentację niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę. W takim przypadku nie musisz demontować hali i jej na nowo budować, oczywiście jeżeli otrzymasz decyzję o pozwoleniu na budowę w danym miejscu. Jest to idealne rozwiązanie dla tych inwestorów, którym zależy na czasie.Jedna odpowiedź do “Czy do postawienia hali namiotowej potrzebne jest pozwolenie na budowę?”

  1. Ekonair pisze:

    Świetny blog. Będę zaglądał tutaj regularnie. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *