Organizacja wesela w plenerze od strony technicznej

Organizacja wesela, bez względu na to gdzie się ono odbędzie (plener, restauracja, dom weselny, itp.) to duże wyzwanie, z którym nie każdy może sobie sam poradzić. Jednak wesela plenerowe wymagają większego zaangażowania, dokładniejszego przeanalizowania różnego rodzaju rozwiązań oraz większej organizacji. W związku z tym podpowiemy Wam 3 najbardziej istotne kwestie, które są priorytetem na liście zadań „to do” podczas organizowania wesela plenerowego.

Organizację wesela należy rozpocząć długo przed wyznaczoną datą ślubu. Wtedy mamy dużo czasu na spokojne rozplanowanie poszczególnych etapów. Nie musimy też martwić się o goniące terminy, które nas potem niepotrzebnie stresują.

Jedną z najważniejszych kwestii (oczywiście oprócz wyboru terminu ślubu i wesela) jest wybór odpowiedniego miejsca, w którym ma się ono odbyć. Z racji, że ostatnio bardzo popularne jest robienie hucznych wesel, powstało dużo nowych domów weselnych, więc teoretycznie nie powinno być problemu z wyborem miejsca. Jednak oczekiwania młodych również bardzo się zmieniają, w związku z tym szukają innych, oryginalnych i często nietypowych rozwiązań.

I tu doskonałym rozwiązaniem są wesela organizowane w plenerze! Rozwiązanie bardzo efektownie i oryginalne, jednak także ryzykowne. Dlatego musimy w tym przypadku zadbać o odpowiednie zadaszenie, które zagwarantuje nam komfort i bezpieczeństwo w razie brzydkiej pogody.

 

Wybór terminu i miejsca #1

Wybór odpowiedniego terminu oraz miejsca wesela to podstawa i od tego oczywiście powinniśmy rozpocząć całą „zabawę”. Należy pamiętać, że dobra organizacja to sukces podczas organizacji wesela plenerowego.

W pierwszej kolejności musimy ustalić termin.

Jeżeli chodzi o wesela plenerowe (i nie tylko) to właśnie okres letni jest tym najczęściej wybieranym. Jest to logiczne, ponieważ w okresie letnim możemy liczyć na piękną i ciepłą pogodę, co poniekąd ma znaczenie organizując wesele pod chmurką, lecz należy pamiętać, że nie jest to jedyna i najlepsza pora roku, ponieważ obecnie dostępne są takie rozwiązania (zadaszenia, izolowane obiekty, klimatyzatory, ogrzewnice, itp.), które umożliwią organizację wesela plenerowego także wiosną, jesienią a nawet klimatyczną i urokliwą zimą i  żadna pogoda nie jest w stanie zepsuć imprezy!

Drugim ważnym aspektem w kolejności jest wybór miejsca.

Tutaj mamy dowolność – może być to bowiem własny ogród, jak i teren restauracji, domu weselnego, czy też w okolicach innego stałego budynku, a także inne miejsca, które nie znajdują się w pobliżu żadnego budynku jak np. las, teren przy jeziorze, w okolicy morza, w górach, itp.

Jedyną ważną kwestią zanim zdecydujemy się na te a nie inne miejsce, jest doinformowanie się, czy jest możliwość dostępu do zaplecza sanitarnego oraz możliwość podpięcia przenośnych sanitariów, obiektów cateringowych, czy też mediów. W okolicach stałych budowli z rozłożeniem hali namiotowej oraz z podpięciem niezbędnego zaplecza nie będzie problemu. Jednak w przypadku wyboru miejsca, gdzie nie ma do tego łatwego dostępu może być kłopotliwe oraz wiązać się koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

W takim przypadku warto zastanowić się, czy nie lepiej pozostawić załatwienie tych kwestii firmie zajmującej się organizacją oraz obsługą imprez plenerowych. Posiadają bowiem duże doświadczenie, które zapewni, że wszystko będzie przemyślane i zaplanowane na ostatni guzik.

Dostosowanie zadaszenia – hali namiotowej #2

Nowoczesne konstrukcje mobilnych hal namiotowych pozwalają na całkowite dostosowanie ich do oczekiwań i potrzeb wynajmującego. Możemy stworzyć nieograniczoną zadaszoną powierzchnię, w dowolnej formie na ilość gości, taką jaką potrzebujemy. Nie musimy tutaj dostosowywać się do miejsca (tak jak w przypadku restauracji czy domów weselnych), tylko ono dostosowuje się do nas. Ponadto hale namiotowe można postawić praktycznie na każdym terenie, nie wymagają też fundamentów.

Transparentna ściany hali namiotowej

Fot. RAJT. Transparentne ściany w hali namiotowej podczas wesela plenerowego organizowanego jesienną porą.

Ważnym elementem hali namiotowej jest wyposażenie oraz udekorowanie go zgodnie z motywem przewodnim imprezy, które daje ogromny efekt końcowy – na pewno zauroczy to nawet najbardziej wymagającego gościa.
Aby efekt ten był jeszcze bardziej zapierający, są dostępne takie typy hal namiotowych, w których możemy wykorzystać transparentne ściany oraz dach. Więc osoby, które marzą o pięknym, romantycznym weselu pod gwiazdami, mogą w zupełności je teraz ziścić, co więcej – nie musimy martwić się o niepogodę!

Jak już wyżej wspomnieliśmy – hale namiotowe pozwalają nam na nieograniczone możliwości, jeżeli chodzi o aranżację. Niestety restauracje, czy domy weselne bardzo rzadko pozwalają nam na wprowadzenie dekoratora lub chociażby lekkie wystrojenie sali wg naszych preferencji. Ponadto hale namiotowe są na tyle elastyczne, że możemy odpowiednio je łączyć również z namiotami bankietowymi, dzięki czemu możemy uzyskać wyznaczone strefy na przestrzeń sanitarną, taneczną, restauracyjną, a także na szatnie, palarnie, itp. Dlatego, nawet gdy nie mamy możliwości dostępu do budynku stałego, możemy sobie je sami zorganizować.

Diabeł tkwi w szczegółach #3

Kiedy już wszystko zostało zaplanowane – termin, miejsce, wybór i dostosowanie odpowiedniej hali namiotowej oraz zostały załatwione wszelkie niezbędne podłączenia mediów, zaplecza sanitarnego i cateringowego, nadszedł moment w którym dopieszczamy wszystkie szczegóły, bo jak nie od dziś wiadomo – diabeł tkwi w szczegółach!

Organizując wesele w plenerze, dobrze jest poinformować na zaproszeniach gości co do miejsca i całej formuły wesela. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, dobrze jest zaplanować także utwardzone dojście z parkingu do miejsca wesela i do innych obiektów, np. sanitarnych.

Osoby organizujące imprezy plenerowe w okresie letnim, często zapominają o upiornych owadach. Warto wcześniej przeprowadzić w miejscu, w którym ma odbyć się impreza dezynsekcję, a do dekoracji użyć także specjalnych ale bardzo efektownych i ozdobnych lamp, świeczników lub pochodni, które dodatkowo odstraszą ewentualnych, nieproszonych gości.

Warto także zaopatrzyć się w osoby, mniejszy namiot, w którym gości będą mogli odetchnąć od muzyki i jedzenia oraz o specjalne strefy – palarnie dla gości palących. Można także dostosować odpowiednie strefy zorganizowane tylko dla dzieci.

Kilka słów na koniec…

Hala namiotowa rozstawiona przy jeziorze na weselu plenerowym.

Fot. Firma RAJ BIS – www.rajt.pl Modułowa hala namiotowa zapewnia nam ogromne możliwości ich zastosowania oraz wiele kombinacji ich zamontowania, nawet w nietypowych miejscach.

Chcesz mieć ślub i/lub wesele szyte na miarę? Teraz nie ma problemu! Namioty weselne dają nam naprawdę ogromne pole do popisu. Są oryginalnym i nieszablonowym rozwiązaniem, które zaskoczy nawet najbardziej wybrednego gościa imprezy!

Obecne rozwiązania umożliwiają stworzenie nieograniczonej przestrzeni zadaszonej otwartej, częściowo-zamkniętej i zamkniętej. Jest możliwość wyposażenia je w klimatyzatory lub ogrzewnice, dzięki temu nie musimy ograniczać się tylko do pory letniej, ciepłej i słonecznej.

Ponadto możemy w końcu zrobić wesele w określonym motywie przewodnim, zastosować elementy dekoracyjne według naszego uznania. Dają wielkie możliwości dostosowania oraz zamontowanie ich w praktycznie każdym miejscu i na każdym terenie, czy można chcieć czegoś więcej?Jedna odpowiedź do “Organizacja wesela w plenerze od strony technicznej”

  1. Anna z Horeca pisze:

    A co sądzicie o cateringu na wesela plenerowe? Coraz częściej dostajemy zapytania na ten temat. Czytałam więcej waszych artykułów i robicie dobry research, może wiecie coś więcej – co się dobrze sprzedaje.
    A ten artykuł bardzo fajny 🙂 Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *