Savoir vivre pracownika na imprezie firmowej – jak się zachować, aby się nie skompromitować?

W poprzednim artykule opisaliśmy najistotniejsze zasady zachowania savoir vivre z punktu gospodarza – osoby, która organizuje imprezę firmową, na którą zostali zaproszeni zarówno pracownicy, jak i najważniejsi klienci firmy. W dzisiejszym artykule chcemy podpowiedzieć Wam, jak zachować się na imprezie firmowej, aby się nie skompromitować, trzymać zdala od kłopotów i ośmieszenia. W innym przypadku, Twoja kariera może nawet zawisnąć na włosku!

Mniejsze imprezy firmowe, a już tym bardziej eventy, uroczyste gale oraz bankiety to wydarzenia, podczas których należy zachować się bardzo taktownie. Znajomość etykiety oraz chociażby podstawowych zasad savoir vivre, nie tylko sprawi, że zostaniesz bardzo dobrze odebrany przez swoich kolegów z pracy, ale także najważniejszych gości – szefa oraz klientów firmy. Może Ci to pomóc w skutecznym wspinaniu się po drabinie sukcesu, ale przede wszystkich w dalekim trzymaniu się od kłopotów i zażenowania.

Mimo że słowo „impreza’ kojarzy się nam zazwyczaj ze świetną zabawą, często zakrapianą alkoholem, stołem uginającym się od dobrego jedzenia i szalonym tańcem, to pamiętajmy, że panują na niej zdecydowanie inne zasady niż na imprezie ze znajomymi.

W trakcie imprezy firmowej należy przestrzegać pewnych zasad i nie przekraczać bezpiecznych granic, oto te najważniejsze z nich:

1. „Iść czy nie iść?”

Kobieta w biurze

Jeżeli zostałeś zaproszony przez szefa na imprezę firmową, nie próbuj nawet się zastanawiać czy na nią iść, czy nie iść. Mimo iż nie jest to polecenie służbowe. Nie wypada wymigiwać się brakiem czasu lub podejściem „nie lubię takich imprez”.

Taka impreza jest bardzo dobrą okazją nie tylko do nawiązania nowych relacji i przyjaźni w pracy, ale także pokazania się z zupełnie innej strony (oczywiście mówimy o tej dobrej) niż dotychczas w pracy podczas wykonywania obowiązków służbowych, pokazania jak otwarty jesteś na relacje z ludźmi, co jest także istotne w biznesie oraz to, że nie jesteś tylko korporacyjną maszynką, że masz też swoje zainteresowania i życie poza pracą. Jest wtedy też czas na to aby luźno porozmawiać z tymi ludźmi, z którymi zazwyczaj rozmawiamy tylko na sprawy służbowe lub z tymi osobami, które znamy tylko z widzenia.

Takie poznanie drugiego człowieka powoduje, że patrzymy wtedy na niego zupełnie z innej strony, co w następstwie przekłada się na późniejsze relacje biznesowe, bez względu na to, czy jest to zamknięta biurowa impreza w gronie firmy, czy też bardziej formalna, w której uczestniczą także najważniejsi klienci.

Dlatego, jeżeli faktycznie nie możesz iść, to niech to będzie z bardzo ważnego powodu – nie staraj szukać go na siłę, od razu będzie to widać, nie tylko w oczach współpracowników, ale także szefa.
Jeżeli jednak z ważnych powodów nie możesz zjawić się na imprezie – powiedz to szefowi, że bardzo Ci przykro i nad tym ubolewasz, ale niestety tym razem nie możesz przyjść na imprezę.

Przyjść samemu czy z partnerem?

Mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach

Odpowiedź na to pytanie ba pewno będzie podana na zaproszeniu. Jeżeli jest to impreza zamknięta, tylko dla pracowników – z pewnością będzie to zaznaczone. W takim przypadku nawet nie próbuj przemycić na nią swojego partnera lub partnerkę. Będzie to nie tylko niestosowne, ale także źle odebrane zarówno przez innych pracowników jak i samego szefa. Także pod tym kątem, że nie dostosowałeś się do jego zaleceń, a wyżej postawieni ludzie nie lubią takiej ignorancji ze strony podwładnych, może to mieć wpływ na Twoją karierę zawodową.

Z kolei jeżeli na zaproszeniu widnieje informacja o możliwości przyjścia z osobą towarzyszącą, zwróć uwagę na to kogo zapraszasz. Jeżeli będzie to osoba, której zachowanie będzie żenujące – chcąc nie chcąc wpłynie to także na Twój wizerunek. Jeżeli jesteś w związku czy to małżeńskim czy też jeszcze nie formalnym to oczywistym jest, że to ona będzie Twoją osobą towarzysząca i nie masz na to zbyt dużego wyboru 😉

Jednak jeżeli jest to osoba, która lubi dobrze się zabawić i zaszaleć na imprezie, poproś ją, że to dla Ciebie ważny wieczór i nie chcesz być potem tematem do plotek, aby na tej imprezie po prostu była dla Ciebie wsparciem i nie imprezowała w stylu, który lubi, tak jak np. ze znajomymi. Wyrozumiały partner z pewnością to zrozumie i nie będzie chciał Cię ośmieszyć.

Jesteś singlem / singielką – jeżeli masz taką ochotę, pójdź sam/sama. Jeżeli lepiej czułbyś się z osobą towarzyszącą, popytaj wśród tych osób, za które jesteś w stanie poręczyć, że jej/jego zachowanie nie zrobi z Was głównego tematu do plotek oraz nie będziecie obiektem zażenowanego spojrzenia kolegów z pracy, a przede wszystkim pracodawców.

Ubiór na imprezę firmową lub uroczysty bankiet

Jeżeli są to ważniejsze imprezy firmowe, w których obecni są również najważniejsi klienci, inwestorzy czy też wspólnicy firmy – na zaproszeniu zazwyczaj widnieje zapis informujący o wymaganym ubiorze. Najczęściej są to stroje wieczorowe.

Na małe, wewnętrzne imprezy firmowe, stroje wieczorowe mogą wyglądać za bardzo elegancko, co nie znaczy że masz do tego nie przywiązywać uwagi. Bez względu na rodzaj imprezy i od tego jaki strój jest wymagany, zawsze powinno wyglądać się schludnie i elegancko. Jeżeli impreza kierowana jest jakimś motywem przewodnim – zawsze należy dostosować się do wskazówek.

W przypadku kobiet zawsze dobrym wyborem będzie tzw. „mała czarna”, oczywiście słowo „mała” nie brać tak dosłownie do siebie. Sukienka powinna mieć odpowiednią długość, najlepiej sięgająca do kolon lub lekko przed, mieć prostą formę, lekko podkreślającą figurę, nie posiadającą dużego wyzywającego dekoltu. Jeżeli boisz się, że będziesz strojem odstawać od innych, popytaj się koleżanek z pracy w czym idą i dostosuj do tego swój strój, będziesz się wtedy lepiej czuła.

Jeżeli chodzi o buty to najlepiej postawić na eleganckie szpilki w kolorze czarnym lub nude. Unikaj butów i dodatków bardzo zdobnych, wzorzystych, kolorowych oraz butów na bardzo wysokim obcasie czy też platformie. Unikaj także butów na koturnie lub całkowicie płaskich typu balerinki, chyba że masz problemy zdrowotne. Jeżeli nie umiesz chodzić w butach na obcasie, kup wcześniej parę takich, które posiadają chociaż niski 5 cm obcas i poćwicz chodzenie w domu. Umiejętność chodzenia w butach na obcasie naprawdę przyda Ci się niejednokrotnie.

Jeżeli jest to oficjalny bankiet czy też gala możesz postawić na wyraźniejszy, wieczorowy makijaż i upięcie włosów, jednak pamiętaj aby nie przesadzić i wyglądać dalej profesjonalnie.

Elegancki mężczyzna w granatowym garniturze

Jeżeli chodzi o mężczyzn, to są w zdecydowanie lepszej sytuacji. Nie zaskoczy chyba nikogo, jeżeli napiszemy że elegancki garnitur, najlepiej w ciemnym odcieniu (czarny, grafitowy, ciemno szary, granatowy) – dobrze dopasowany do sylwetki i wzrostu. Każdy mężczyzna powinien mieć w szafie taki garnitur. Do tego najlepiej biała koszula. Efektownie prezentuje się także koszula w kolorze czarnym, grafitowym, niebieskim – w zależności od tego jaki kolor będzie miał garnitur. Jeżeli temat mody to dla ciebie nieznany teren, postaw na standardową, zawsze dobrze prezentującą się białą koszulę.

Na bardziej eleganckie imprezy dobry będzie także frak. Następna kwestia – muszka czy krawat? Dobrze dobrany będzie dobry zarówno krawat jak i muszka. Na bardziej eleganckie imprezy polecamy muszkę, na mniej formalne krawat. Jednak wybór zależy od Waszych upodobań i całej formy ubioru. Buty najlepiej czarne, wyczyszczone i wypastowane. kolor oczywiście zależy od garnituru, ważne aby prezentowały się czysto i schludnie.

Przywitanie

Jeżeli jest to impreza firmowa z klientami, pamiętaj o tym że jesteś częścią firmy i jakby nie było współgospodarzem. Podejdź do swoich klientów, przywitaj się z nimi, zamień klika słów, miej uwagę na to czy są dobrze obsługiwani, czy niczego im nie brakuje, wiedzą który to ich stolik – zadbaj aby dobrze się czuli na imprezie.

Zasiadając do stołu – przywitaj się z wszystkimi, nie zapominając że Panie mają pierwszeństwo, jeżeli kogoś nie znasz przedstaw się z imienia, nazwiska a nawet tytułu lub stanowiska, które pełnisz w firmie.

Jedz i pij z umiarem

Stół z jedzeniem i piciem

Na tego typu imprezach zazwyczaj stół jest suto zastawiony samymi pysznościami, częstowani jesteśmy alkoholem, jednak pamiętaj aby w tej kwestii zachować umiar, nawet jeżeli wszystko tak pięknie wygląda i pachnie, a kolega kusi jeszcze jednym kieliszkiem, bez względu na to, czy masz mocną głowę czy nie. Upijanie się to gwóźdź do trumny Twojego awansu. Dzięki temu możesz być główną atrakcją imprezy, niekoniecznie tą, którą się dobrze wspomina. Jeżeli wiesz, że możesz przegiąć i wypić za dużo lub masz słabą głowę i nie wiele Ci trzeba aby robić głupoty – nie pij w ogóle. Pojedź na imprezę autem, nie będziesz odebrany za sztywniaka, a wręcz za osobę odpowiedzialną.

Rozmowa

Jak to mówią, przy jedzeniu się nie rozmawia, jednak bardziej chodzi tutaj o mówienie z pełną buzią. Podczas jedzenia oczywiście można rozmawiać, wtedy jemy mniej zachłannie 😉 Jednak pamiętając o tym, aby odzywać się pomiędzy jednym a drugim kęsem – nigdy z pełną buzią. Z tego względu należy nabierać na widelec małe porcje, które jesteśmy w stanie szybko przeżuć.

Pamiętaj aby rozmawiać z osobami, które siedzą obok lub na przeciwko, tak by nie przekrzykiwać tych co siedzą na drugim końcu sali. Nigdy nie przerywaj rozmowy lub do niej dołączaj jak szef jest zajęty lub pochłonięty rozmową z klientami. Nie trzymaj się go też przez cały czas zanudzając na siłę rozmową tylko po to, aby mu się przypodobać. Odbiorą to źle także inni pracownicy. W dobrym guście jest przywitanie się z szefem na początku imprezy, wymienienie kilku grzeczności, ewentualnie krótka rozmowa w trakcie imprezy.

Jeżeli jesteś osobą gadatliwą – staraj się dopuścić do głosu także innych, w szczególności nie zanudzaj klientów. W trakcie rozmowy ważne jest tak samo mówienie, jak i słuchanie drugiej osoby.

Jeżeli jest to impreza firmowa z klientami – rozmów o sprawach zawodowych nie zaczynaj pierwszy, w szczególności w czasie obiadu. Będzie na to czas w dalszej części wieczoru.

Podczas imprez firmowych ważne jest pokazanie siebie od strony mniej formalnej. Niech inni zobaczą, że cenisz pracę i jesteś profesjonalistą, ale masz także prywatne życie, hobby, pasje i zainteresowania. Staraj się trzymać bezpiecznych rozmów, nie wgłębiaj także kogoś w swoje rodzinne, bardzo prywatne sprawy.

Nigdy nie poruszaj rozmowy na temat polityki i religii – są to tematy bardzo osobiste, czasami kontrowersyjne, które zazwyczaj psują atmosferę i robią niepotrzebne złe napięcie

Nie trzymaj się cały czas z tymi samymi osobami – impreza firmowa to świetna okazja, aby poznać osoby, które nie znamy lub znamy tylko z wiedzenia. Jeżeli nie jesteś osobą przebojową, z pewnością znajdzie się na sali osoba, która także stoi gdzieś na uboczu, podejdź do niej, przedstaw się i zagadaj jak się podoba impreza – rozmowa z pewnością potoczy się dalej. Zrób to w szczególności jak widzisz osobę, która przyszła bez osoby towarzyszącej.

Uważaj na to co mówisz i robisz

Drinki na imprezie
Na tego typu imprezach nigdy nie obgaduj szefa, innych pracowników, ich towarzyszów, ani nie poruszaj innych rozmów związanych z pracą, które mogą na nią rzucać złe światło. Przede wszystkim nie opowiadaj, jak Ci źle – ściany mają uszy. Jeżeli masz do tego tendencję – naprawdę zważaj na swoje słowa. Jeżeli to inna osoba zacznie obgadywać lub poruszać „zakazane” tematy, nie wchodź w rozmowę, staraj się zmienić jej tory, a jak to nie pomoże, delikatnie urwij rozmowę koniecznością wizyty np. w toalecie.

Nidy nie flirtuj z żadnym uczestnikiem imprezy, tym bardziej z kolegami z pracy. Niestety tego typu imprezy lubią prowokować do tego typu zachowań. Staraj się nie prowokować ani nie zostać sprowokowanym, nawet jak jesteś singlem / singielką. Rzadko kiedy biurowe romanse kończą się dobrze, często prowadzą do wielu nieprzyjemnych sytuacji, które rzutują na Twoją karierę i dalszą ścieżkę zawodową. W złym goście jest także zbytnie spoufalanie się z szefem.

Koniec imprezy – pożegnanie

Chcąc już opuścić imprezę, nigdy nie rób tego bez pożegnania chociaż z tymi osobami, z którymi siedzisz przy stolikami, klientami z którymi współpracujesz, a także z szefem – pożegnanie się i podziękowanie za mile spędzony czas, gdy będziesz opuszczał imprezę jest wręcz obowiązkowe. Nawet jak była nuda, nie okazuj tego ani swoją opinią ani zachowaniem. Szczerość jest ważna, ale nie w tej kwestii 😉

Mamy nadzieję, że nasze uwagi będą pomoce – chcesz coś dodać, zachęcamy do wypowiadania się w komentarzach 🙂5 odpowiedzi na “Savoir vivre pracownika na imprezie firmowej – jak się zachować, aby się nie skompromitować?”

 1. bankietyikonferencje.pl pisze:

  Super poradnik 😉 Jeśli ktoś szuka sali na bankiety lub konferencje to polecam nasza strone 🙂 Pozdrawiamy

 2. Marlena pisze:

  Bardzo dobrze napisane punkt po punkcie. Kto nie był jeszcze w życiu na imprezie biznesowej powinien się z tymi wytycznymi zapoznać. Czy warto chodzić na imprezy? Czy to się opłaca? Oczywiście że tak!

 3. Mateusz pisze:

  Firmowy event to duże zamieszanie. Trudno jest coś takiego ogarnąć. Jedzenie, alkohol, rozrywki dodatkowe, główny program, konferansjer i wiele, wiele innych rzeczy My nie mamy u siebie żadnego działu eventowego, więc zlecam zawsze organizację imprez integracyjnych firmie zewnętrznej. Korzystamy z ich usług już od jakiegoś czasu i imprezy te zawsze są dużym sukcesem 🙂 Generalnie uważam, że pracownik powinien mieć jakąś taką rozrywkę regularnie. Oni naprawdę to doceniają!

 4. Olena pisze:

  Miło wiedzieć, jak to wygląda, ale szczerze uważam, że lepiej zaufać profesjonalistom, zwłaszcza jeżeli chodzi o organizacje naprawdę dużych imprez. Nasz pierwsza duża konferencja farmaceutyczna to było olbrzymie przedsięwzięcie, dlatego zdecydowaliśmy się zamówić jej organizację firmie, która ma za sobą już wiele takich wydarzeń. Super pracuje się z takimi specjalistami. Cieszę się, że zaoszczędziliśmy pieniądze i czas, korzystając z profesjonalnej obsługi.

  • Aneta pisze:

   Całkowicie się z tym zgadzam. Organizowanie dużych i często ważnych imprez firmowych to nie lada wyzwanie. Możemy się spotkać z wieloma sytuacjami, których w najgorszych snach nie bylibyśmy w stanie przewidzieć. Dlatego skorzystanie w takim przypadku z pomocy fachowców, którzy nie jedno przeżyli i nie jedno widzieli, to naprawdę warta inwestycji usługa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *